גלריות
אמנות מסוכנת 14/04/2018 - 11/11/2017
אמנות מסוכנת

אמנות מסוכנת 

אשכול תערוכות חדש במוזיאון חיפה לאמנות, באוצרות סבטלנה ריינגולד. באשכול יוצגו 12 תערוכות וישתתפו בו אמנים מובילים מישראל והעולם, והוא עוסק בתגובתם של אמנים אלו לשינויים הפוליטיים בעולם המערבי, אשר הולכים ומצמצמים את החופש האזרחי. תערוכות האשכול מתייחסות לנושאים חברתיים כמו זכויות הנשים, זכויות הקהילה הלהטב"ית וזכויות הפליטים, כאשר אמנים רבים מבטאים ביצירתם את השילוב שבין אקטיביזם ואמנות, מה שקרוי גם artivism (שילוב של art ו-activism), ונפוץ מאוד באמנות העכשווית היום. בתוך כך, אשכול התערוכות מעלה את השאלה האם האמנות העכשווית יכולה לתפקד כזירת מחאה פוליטית, או שמא אנו חיים בתקופה פוסט מהפכנית, בה האמנות איבדה את כוחה הביקורתי ונידונה לצנזורה מסרסת. 

האשכול כולל את התערוכות הבאות:

Dede וניצן מינץ | אין מקום 
אוצרת: סבטלנה ריינגולד. 

תערוכה משותפת לאמנים ובני הזוג Dede וניצן מינץ, אשר פועלים במרחב הציבורי העירוני. Dede פועל באופן זה מעל לעשור, כשהוא שואב השראה מהאורבניות על גווניה - ארכיטקטורה, קולות, עוברי אורח ועוד, ושואף להותיר את חותמו שלו בעיר. ניצן מינץ כותבת טקסטים ושירה, ובוחרת בדרכים הגרפיות המתאימות ביותר למקם את היצירות הטקסטואליות הללו במרחב. הפרויקט 'אין מקום' הינו תוצר של העשייה המשותפת של שני האמנים, אשר עוסקים בתהליכים העירוניים המשתנים של הרס והתחדשות, וביחסים שבין חיי היחיד להתנהלות הקולקטיבית האנושית בעיר. העתקת הדימויים והטקסטים של Dede וניצן מינץ מן הרחוב אל חלל המוזיאון, מעבירה מסר מחאתי - באופן מסורתי, עולם האמנות מתייחס לשכונה העירונית כמעין אתר מדומיין ומנוכס, אשר מנוצל לפרסום עצמי ומניפולטיבי של מוסדות אמנותיים כגון כתבי עת, מוזיאונים וגלריות. האמנים מבקשים להצביע על הכוחות הכלכליים רבי העוצמה שמופעלים כנגד השכונות והאנשים החיים בהן, ועל האופן שבו פרקטיקות אמנותיות מסייעות לתהליכי ג'נטריפיקציה, וממתגות את העוני וחולשותיה של השכונה במעטה של עונג אסתטי. 

אורן זיו | מבקשי המקלט בישראל - המאבק נגד כליאה ללא הגבלה
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכת יחיד לצלם העיתונות אורן זיו, ממקימי קולקטיב 'אקטיביסטילס' שהתגבש לראשונה ב-2005 סביב ההפגנות נגד גדר ההפרדה, ולאורך השנים חבריו סיקרו מאבקים חברתיים ופוליטים רבים בישראל. תצלומי 'אקטיביסטילס' מתעדים את הקהילות המפגינות וכן את הפעולות האלימות המופעלות נגדן, דימויים אשר כוחם נובע בין היתר מהעובדה שהם מופצים בערוצי תקשורת שונים וכך לוקחים חלק בעצמם בתוך המאבק הפוליטי. פעילות הקבוצה משקפת שינוי משמעותי בכוחו של הצילום לשמש ככח ביקורתי בתרבות החזותית, ועל נסיונו לא לייצר דימוי עיתונאי גרידא אלא לבטא קריאה לפעולה. בתערוכה תוצג סדרת תצלומים העוסקת במבקשי המקלט בישראל, המתמקדת במתקן חולות בנגב בו מוחזקים מבקשי מקלט ללא משפט. היא מתארת את גירוש מבקשי המקלט לסודן, צעדת המחאה של הפליטים ממתקן חולות לכיוון ירושלים, צעדת המחאה לגבול מצרים, והפגנות שונות שהתקיימו בשנים האחרונות כנגד היחס האלים של פקחי ההגירה וכוחות המשטרה. הסדרה מתארת את מצב הפליטים הנוכחי, ומותחת ביקורת כנגד הסטריאוטיפים התקשורתיים אשר לרוב מוצמדים אליהם. 

איי וויווי | אודיסיאה
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכת יחיד של האמן האקטיביסט הסיני איי וויווי, אשר ידוע בעבודות העוסקות בשחיתות, מעקב וצנזורה, ומבקרות בגלוי את המשטר הסיני. במהלך השנים האחרונות, וויווי מקדיש את זמנו לעיסוק בסוגיית הפליטים אשר מבקשים מקלט באירופה, סוגייה הנוגעת גם לו באופן אישי שכן בהיותו ילד, משפחתו הוגלתה מסין למשך 16 שנים. הפרויקט 'אודיסיאה' התגבש כשהאמן הקים סטודיו זמני באי היווני לסבוס, אליו מגיעים פליטים רבים, על מנת לתעד את המתרחש ולהסב תשומת לב עולמית למשבר. בתגובה לחוויות שחווה בסטודיו, נוצר הפרויקט אשר מורכב מטפטים שונים, עליהם נראים דימויים של צבא, פליטים, מחנות עקורים וססמאות המסמלות את משבר הפליטים. 

אנו הפליטים 
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכה קבוצתית שעוסקת בסוגיית הפליטים ובדמות הפליט כסמל התנגדות. בישראל, מהפכת הפליטים מאתגרת את תפיסתה הדמוקרטית של ישראל כמדינה יהודית, ועשויה לתרום לגיבוש חברה רב-תרבותית ופלורליסטית. שם התערוכה מבוסס על כותרת המאמר הנודע "אנו הפליטים", שכתבה חנה ארנדט ב-1943. האמנים המשתתפים: אלודי אברג'יל, בלהה אהרוני, עדן אורבך עפרת, שי אזולאי, אברהם אילת, אלורה וקלסדייה, נפתלי בזם, שמואל בק, יוסל ברגנר, האחים גאו, שירה גפשטיין מושקוביץ, אביב גרינברג, פייר דלאווי, פיטר הוגו, טליה הופמן, יובל יאירי, טרייסי מופט, תמר נסים, מירון סימה, רונן סימן טוב, בלו-סימיון פיינרו, מקס פֶּכְשְטיין, ישראל פלדי, אבל פן, אסף קליגר, ברברה קרוגר, פיליפ רנצר, ויעקב שטיינהרט.

גיל יפמן | שיתופי פעולה
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכת יחיד לגיל יפמן, המציגה עבודות רב תחומיות שמנסות לאתגר את ההגדרות המקובלות ל'אחר' ו'שונה', ומתבססות על מיתוסים ומקורות שונים המתארים גיבורי תרבות אלטרנטיביים. יפמן משתמש במדיומים שונים על מנת לחקור את הפוטנציאל של 'היוצא מן הכלל', ועוסק בנושאים שנחשבים לטאבו בחברה הישראלית כמו שואה, פורנוגרפיה ומוות. בחלק מהעבודות הוא משתף פעולה עם קולקטיב קוצ'ינטה - קולקטיב שהוקם על ידי נשים אפריקאיות שניסו לברוח מארצותיהן, נכלאו כבנות ערובה ועברו התעללות, וכן עם האמן הוותיק דב אור נר, אשר עבודותיו מתייחסות לשואה ומדמות לרוב את היטלר. 

המופע הקווירי: מגילברט וג'ורג' ועד היום
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכה קבוצתית העוסקת בפוליטיקה הקווירית, הדוגלת בטשטוש גבולות בין קטגוריות חברתיות, ובהשפעתה על התרבות הכללית. האמנים השונים המציגים בתערוכה מייצגים פרקטיקות קוויריות, ובוחנים את האופן שבו הכלים האמנותיים יכולים לשמש אקטיביסטיות קווירית. האמנים המשתתפים: דניאל ארזולה, גילברט וג'ורג', משה גרשוני, איגור זייגר, גיא יחיאלי, רוברט מייפלת'ורפ, מיש (מיכאל רוזנוב), גיאורג מרקל, שני נחמיאס, סיימון סולומון, אנדריי פוברוב, בנימין רייך, גוראן תומצ'יץ', ועוד.

המחאה הנשית: חושפות ומסתירות
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכה המייצגת את התופעה העולמית העכשווית של מחאה נשית פרפורמטיבית, חלק מתרבות של מדיה אקטיביסטית, ואמנות אקטיביסטית. חלקה הראשון של התערוכה ממתמקד במוטיב האנונימיות כמרכיב מהותי במחוות נשים עכשוויות, ואילו חלקה השני מתמקד במוטיב הפגיעות של האשה המוחה ומרכזיות המחאה הגופנית. היצירות בתערוכה מתארות נשים לוחמות ומורדות, הן מעולם האקטואליה והן מהתרבות הפופולארית בת זמננו, שנועדו להדגיש כי האקטיביזם והאמנות הרדיקלית ישרדו רק אם יזכו לנראות במרחב הציבורי. האמנים המשתתפים: אילול אסלן, וינסנט גוראיו, תרין גרטנר, שאשא דותן, שוש ישראלי, תמר לדרברג, אנה מירקין, ענבל מנדס-פלור, קרן ענבי ותמר נסים, שירין נשאט, אליסיה שחף, מיכה שמחון, Tomorrow Girls Troop.

ויק מוניז | למפדוזה
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכה המוקדשת ליצירה 'למפדוזה' של האמן הברזילאי ויק מוניז, אשר הוצגה בפתיחת הביאנלה הבינלאומית ה-56 לאמנות בוונציה בשנת 2015. מדובר בסירת נייר באורך 14 מטר, שיצר האמן לזכר 360 המהגרים שטבעו במהלך מסעם מלוב לאיטליה, והיא מצופה ברפרודוקציה ענקית של העיתון האיטלקי שדיווח על הטרגדיה. במהלך הביאנלה סירת הנייר שטה על מימי תעלת וונציה, ועגנה שם לצד היאכטות של עשירי העולם. מוניז עצמו הגיע לארצות הברית מברזיל כמהגר לא חוקי בשנת 1982, ורק כעבור כעשור זכה למעמד חוקי כשנהיה אמן מוערך. 

מצב חירום – חיים שקופים
אוצרת: לימור אלפרן זרד

תערוכה קבוצתית המציגה פרויקטים שנעים בין חקירה עצמית לבין כלי חברתי, ובוחנים סוגיות לאומיות ישראליות במטרה להיאבק בחומות המנטליות והתרבותיות הקשורות בקיומו של 'האחר'. האמנים המשתתפים: חיים דעואל לוסקי, מיכל נאמן, אסף סטי, עדי שמעוני.

חן שיש | סוף שבוע טרופי
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכת יחיד לחן שיש המציגה מיצב על בסיס סדרה של 12 מסיכות פעורות פה, אשר עשויות חומר קרמי וצבועות בצבעים עזים. מסיכות הלו מהוות מחווה ל-12 מסכות אבן עתיקות מהתקופה הניאוליטית, שהתגלו באזור המדבר והרי יהודה והוצגו במוזיאון ישראל בשנת 2014. בהמשך ליצירת האקספרסיבית, שיש משתמשת במשמעויות המטאפוריות של המסכה כאמצעי חתרני לעיסוק במופע הנשי בחברה הפטריארכלית, כשהאשה מתחפשת ועוטה על עצמה מסיכה למול הצופה הגברי. 

מאבק, מחאה – אביר, מסכה
אוצרת: רויטל סילברמן גרין

תערוכה קבוצתית הבוחנת את עמדת הצפייה של האמן על מאבקים ומחאות, ואת מעורבותו האפשרית בהן. היצירות המוצגות בתערוכה מתייחסות לאירועים של זירות מאבק, הפגנה או מחאה, ומדגישות שני דימויים בולטים - המסיכה והאביר. שני הדימויים הללו משמשים את הכוחות משני צדי המתרס - הן את המפגינים רעולי הפנים, והן את כוחות השיטור שלעתים קרובות משתמשים בכוח פיזי מופרז. האמנים המשתתפים: תומר אפלבאום, שי אריק, עודד בלילטי, דגנית ברסט, מיכל היימן, נטע הררי נבון, פבל וולברג, נירית טקלה, דוד טרטקובר, אוהד מטלון, ירמי עדני, אסד עזי, קרן ענבי, דינוס וג'ק צ'פמן, ישעיהו רבינוביץ', אלדד רפאלי, היידי שטרן, צח שיף ושחר שריג.

 Ame72 | חוק וסדר
אוצרת: רויטל סילברמן גרין

תערוכת יחיד לאמן הגרפיטי AME72, אשר מצייר דימויים פופיים בצבעים עזים, הן בטכניקת הסטנסיל והן ביד חופשית. בתערוכה יוצג מיצב הכולל עשרה דימויים של שוטרים בגודל טבעי, אשר צבועים משני צדיהם כך שמכיוון אחד נראים שוטרים שמחים, ומכיוון שני נראים שוטרים כועסים. השוטרים מצויירים בדמותו של איש הלגו, מוטיב חוזר ביצירתו של AME72, אשר נגישותו לקהל מאפשרת להעביר באמצעותו מסרים ביקורתיים בקלות ובהומוריסטיות. דמויות השוטרים ממוקמות לאורך מסדרון הוזיאון, כך שהמבקרים מחוייבים 'להתחכך' בהם במהלך ביקורם ובכך מדמים את העימות המשטרתי. 

חוף מבטחים / מצב חירום
אוצרת: לימור אלפרן זרד

תערוכה קבוצתית שעוסקת ב'מצב החירום' של העידן הנוכחי, בו הממשל טוען כי הגבלת החירות האישית חיונית לטובת החירות הכללית. צמצום החופש נהיה פרקטיקה שכיחה במשטרים דמוקרטיים, והאמנים המשתתפים בתערוכה מגיבים לכך. האמנים המשתתפים: לארי אברמסון, רונית אגסי, אביבה אורי, אברהם אילת, דניל גרטמן, פלג דישון, בן הגרי, אורלי הומל, דוד וקשטיין, דוד טרטקובר, גיא יחיאלי, שירי מטלון, מירי נשרי, עדי נס, דורון סולומונס, אדם ריינולדס וחנן שדה.

מריה מריה אחא-קוצ'ר | (INDIGNADAS (Outraged Women
אוצרת: סבטלנה ריינגולד

תערוכת יחיד לאמנית מריה מריה אחא-קוצ'ר, אשר יצירתה מתמקדת במאבק הנשי לשחרור ושוויון. הסדרה המוצגת בתערוכה מכילה דיווח חזותי אודות נשים השותפות במחאות ציבוריות ברחבי העולם, כשהאמנית הופכת תצלומי עיתונות ועדויות מצולמות לציורים דיגיטליים ומדפיסה אותם בפורמטים גדולים, המוצגים במקומות ציבוריים. כך, היא מבקשת להגביר את הנראוּת של נשים מוחות ולהציב אותן במרכזם של מאבקים חברתיים, כמו גם ליצור ארכיון חזותי שיוכיח את מקומן של הנשים בהיסטוריה של המאבקים הללו. הסגנון האמנותי של אחא-קוצ'ר שואב השראה מן האסתטיקה של תחומי הקומיקס, הפופ-ארט, הכרזות הפוליטיות ועולם הפרסום, ועבודותיה גם מופצות באינטרנט תחת רישיון של שימוש חופשי, על מנת שיוכלו להפוך לחלק מן המידע היומיומי במרחב המקוון ולשרת נשים אקטיביסטיות בכל העולם. 

אמנים המשוייכים לאירוע
גלריות ומוזיאונים המשוייכים לאירוע
תאריכים קודמים:

מוזיאון חיפה לאמנות (14/04/2018 - 11/11/2017)

מוזיאון האמנות השלישי בגודלו בישראל, מציג אמנות עכשווית ומודרנית של אמנים מקומיים ובינלאומיים.קרא עוד
04-9115991
בעלות שיחה רגילה *
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...