גלריות
מה מ(נ)שתנה? 07/04/2018 - 07/03/2018
מה מ(נ)שתנה?

מה מ(נ)שתנה?

תערוכה קבוצתית במוזיאון ינקו-דאדא המציינת 100 שנה ליצירת האמנות המהפכנית "מזרקה" של האמן מרסל דושאן. בשנת 1917, דושאן, אמן צרפתי-אמריקני, הציב משתנת חרסינה הפוכה על כן וחתם עליה את שמו של יצרן המשתנה. הוא כינה את העבודה "מזרקה" ושלח אותה לתערוכת "האגודה האמריקנית של האמנים העצמאים". ברוח עבודותיו הקודמות בסדנון הרי-מייד, דושאן הציג אובייקט מטופל אשר הוצב באופן שונה, ובצירוף שם המבדיל בינו ובין שימושו היומיומי. בתגובה לביקורת שהוטחה בו בעקבות היצירה, דושאן כתב כי יצרן המשתנה, על ידי לקיחת החפץ המצוי ומיקומו באופן שמעלים את משמעותו השימושית, ""יצר מחשבה חדשה עבור האובייקט הזה". 

התערוכה מה מ(נ)שתנה? הינה תערוכה רבת משתתפים אשר מתפרשת על פני כלל חללי התצוגה של המוזיאון, ומציגה יצירות שברובן נוצרו במיוחד עבור התערוכה. רוב העבודות המוצגות מתייחסות ל"מזרקה" מבחינה צורנית, כאשר הן מציגות את אותה המשתנה המקורית של דושאן ומגיבות לה. כך למשל האמנים איגור קפלנוביץ ופבל צנבחט מקרינים בלופ יצירות מופת מתולדות האמנות בתוך מתקן דמוי ה"מזרקה", בעוד שילנה קוטליארקר מציגה צילום מטופל ובו זרוע גבר שעליה קעקוע של "המזרקה". חלק מהאמנים מתייחסים ביצירותיהם גם לעבודות אחרות של דושאן, ע"י שימוש בחור הצצה בדומה לעבודתו של דושאן "Given", או בגלגל אופן בדומה ליצירתו "גלגל אופניים ושרפרף". אמנים אחרים בחרו להתייחס לא לצורתה של "מזרקה" אלא למשמעותה האסוציאטיבית, ועבודותיהם עוסקות בקרובת משפחה של המשתנה - אסלת השירותים. עבודות נוספות בתערוכה מתרחקות מ"מזרקה" כיצירה ספציפית ועוסקות באקט היצירתי של דושאן עצמו ובמהותו, כמו למשל איתמר בגליקטר שמציג בתערוכה עבודת רדי-מייד - שלט "יציאה" שמצא ברחוב.

האמנים המשתתפים: איגור קפלונוביץ, פבל צנבחט, אורנה ורסנו-מלכי, ליהי שני, קונרדו רפאל פ' מלטה, סימה לוין, איציק מבורך, אורן פישר, כרם נאטור, יוסי וקסמן, חנן ארמלי חדאד, דוד בן הרא"ש, סיגל אריה, צילה פרידמן, אריה ברקוביץ, רור קרטה, אברהם אילת, נחמה לבנדל, ישראלה הרגיל, דינה בליך, רוני לנדה, נועה לשם-גרדוס, איתמר בגליקטר. אוצרת: רעיה זומר-טל. 


עבודתו של כרם נאטור, You Missed the Point, צילום: האמן.

אמנים המשוייכים לאירוע
גלריות ומוזיאונים המשוייכים לאירוע
תאריכים קודמים:

מוזיאון ינקו דאדא (07/04/2018 - 07/03/2018)

מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד, מוקדש ליצירתו של האמן מרסל ינקו ולתערוכות של אמנות עכשווית קרא עוד
04-9842350
בעלות שיחה רגילה *
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...