גלריות
עמוד ענן 19/08/2018 - 18/01/2018
עמוד ענן

עמוד ענן

חווית ה"נשגב", אשר הייתה נושא מרכזי באמנות ובפילוסופיה בעידן המודרני, התערערה בעידן הפוסטמודרני והשתנתה מאוד בעקבות עיבוד הטבע ומסחורו במערכת הצריכה הגלובלית. כעת, הציור הפוסטמודרני חוזר אל ה"נשגב", אך במתכונת שונה, כאשר הנושאים מופיעים עם אופי של זוועות ואסונות, בזמן שהטבע מצביע יותר מכל על געגוע לדבר שאבד.

בתערוכה, נבחן אופן הפיכת הנשגב לעכשווי באמצעות דרכי ואופני התייחסות שונים לנושא העננים. ניתן לזהות בעבודות השונות כיצד הטבע הופך לנעדר וחסר, ולאופן בו הענן הופך לעשן מלחמה ופצצות. כך, ניכר בתערוכה המתח שבין שני עולמות שונים: השאיפה אל נשגב רוחני מחד, ותיאור של מציאות קודרת וקטסטרופלית מאידך. המתח הזה מיוצג על ידי העננים, שבעוד שבעבר ייצגו את העולם השמימי, מסמלים כעת דווקא את הזיהום, הריחוק מהטבע והיעדר קיום של נשגב כלשהו. בדיוק כפי שהביטוי "עמוד הענן", המופיע בתנ"ך ומסמל למעשה את הופעתו של אלוהים בפני עם ישראל, הפך בשנים האחרונות לייצוג של מציאות קשה ומדממת, כאשר בתודעה העכשווית הוא מתקשר למבצע צבאי.

האמן הרמן שטרוק הרבה לעסוק בעננים שבהם צפה מביתו שבחיפה. עבודות אלו קשורות לתשוקה שלו לקיום שמימי, והן מבטאות את התרגום של תפיסת הנשגב, שרווחה ברומנטיקה האירופאית, למרחב מקומי ישראלי.

האמנים המשתתפים: גסטון צבי איצקוביץ', אבנר בן גל, יעל אורן, אריה אזן, אורי גרשוני, אורי גרשט, עופר בסודו, מאיה גולד, שירלי וגנר, גל וינשטיין, אלי דינר, יונתן הירשפלד, חנה בן-חיים יולזרי, עמאר יונס, שלומי חגי, אילנה חמאוי, שרון יערי, ליאורה לאור, גיא יחיאלי, ברנדנט סמילדה, מאיה סמירה, רונן סימן טוב, יגאל פליקס, מוש קאשי, אינגה פונר קוקוס, הרמן שטרוק, נעמה פורת, רועי קופר, חנן שלונסקי, דפנה שרתיאל.

 אוצרת: סבטלנה ריינגולד.


אילנה חמאוי


אמנים המשוייכים לאירוע
גלריות ומוזיאונים המשוייכים לאירוע
תאריכים קודמים:

מוזיאון הרמן שטרוק (19/08/2018 - 18/01/2018)

המוזיאון ממוקם בבית אמן ההדפס הנודע הרמן שטרוק ומציג אוסף מקיף של עבודותיו לצד סדנת הדפס ותערוכות מתחלפות המתמקדות בתחום ההדפס ובמורשת האמן.קרא עוד
04-9127090
בעלות שיחה רגילה *
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...